O minerálech

 

ACHÁT

 

Je známý a oblíbený drahý kámen, složený z vrstviček vláknitého křemene, chalcedonu a opálu. Charakteristickým znakem achátů je pestrobarevnost.  Většina achátů nabízených na této stránce pochází z Brazílie. Achát, zvláště ten brazilský, snadno přijímá barvivo. Díky této vlastnosti nejčastěji pomocí různých chemikálií a barviv barveny do netradičních svěžích barevných odstínů modré, zelené nebo růžové. 

Achát (z řeckého achates) je minerál, jehož název pochází z historického názvu řeky Achates (dnes Dirillo) na Sicílii. Jedná se o koncentricky jemně i hrubě vrstevnatou odrůdu chalcedonu (křemene). Přísně vědecky vzato není achát jeden minerál, ale směs proužků křemene, chalcedonu a opálu. Charakteristickým, okem viditelným znakem achátu je pestrobarevnost; mezi nejběžnější zbarvení patří bílo-šedá, bledě-modrá, oranřovo-černá a černá.

Achát slouží jako uzemňovací kámen, který nám dodává citovou, tělesnou a rozumovou rovnováhu. Pomáhá soustřeďování a stabilizaci tělesné energie. Achát dokáže uvést do souladu prvky Jin a Jang představující pozitivní a negativní síly udržující celý vesmír na pevném místě. Jako kámen schopný konejšit a uklidňovat funguje achát sice pomalu, ale zato sposkytuje velkou sílu. Jeho mnohonásobné vrstvy dokáží vynést na světlo dosud ukryté informace. V duševní rovině citlivě napomáhá k tomu, aby jeho majitelpřijímal sama sebe. Pomáhá sebepoznání a odhalování dosud skrytých okolností a obrací pozornost svého nositele k nerovnováze narušijící jeho pohodu. Vylepšuje duševní život jednotlivce, neboť posiluje schopnost soustředění a analýzy směřující k přijímání praktických rozhodnutí. Láska Achátu k pravdě dodává člověku odvahu, aby byl sám k sobě upřímný. Achát tvořený průzračnými krystaly dokáže vyvolávat vzpomínky.

 

                                                                                       agat

KARNEOL

 

Karneol je polodrahokam a odrůda chalcedonu (mikrokrystalická varieta křemene).

Oranžovočervené zabarvení karneolu způsobuje obsažený krevel (hematit) a podle barvy dostal také jméno: carneus je latinsky masový. Vyskytuje se po celém světě jako výplň dutin magmatických i sedimentárních hornin, kde se vysrážel z roztoků kyseliny křemičité. Nejznámější naleziště jsou od starověku v Turecku a Indii. V současnosti se dováží do celého světa hlavně z Brazílie. (stejně jako většina odrůd křemene) V České republice jsou nejlepší naleziště okolo Železnice, Kozákova, Staré a Nové Paky. Hojně se již od starověku používá pro kamenořezbu. Velmi oblíbený je turecký karneol pro svou až medovou barvu.

                                                                                     serdolik-1-300x300

MOKAIT

 

Mokait je znám pod různými názvy – Mokait, Mookait, Mookaite, Mookite, Mookalite, Moon Jasper atd. Jeho název se však vždy odvozuje od doposud jediného naleziště na světě: Moona Creek, které se nachází v Austrálii, cca 60 km severně od města Perkl.

Mokait je kompaktní kryptokrystalická křemičitá hornina, která vznikla ze schránek jednobuněčných živočichů. Tyto jednobuněčné mořské organizmy se významně podílely na vzniku těchto hornin. Mokait se nalézá celkem blízko povrchu v Austrálii na pozemcích tamních farmářů, kteří jej těží s pomocí bagrů a sbíječek. Mooka Creek je místo s bohatou sítí spodních vod. Jedním z největších vývozců je Glen Accher. Někdy jej naleznete v kombinaci s jiným polodrahokamem, jako například – opalit, chalcedon, rohovec atd.

Mokait může mít barvu od světle žluté až po purpurovou. Některé z jeho částí mohou být však i béžové anebo bílé. Ten nejkvalitnější Mokait je žlutočervený.

Mokait vám pomůže najít vnitřní rovnováhu. Kromě toho také podporuje tvořivost, vitalitu, chuť, relaxaci a rekonvalescenci. S mokaitem můžete najít klid, půdu pod nohama, uspokojení a získáte nové dojmy a zkušenosti. Mokait oceňuje přátelství, podporuje svobodomyslné chování a podporují radost. Tento kámen pomáhá v rozhodování, abyste si vybrali jen tu jednu správnou věc.  Mokait pomáhá najít uvnitř naší rozervané duše mír a radost. O Mokaitu se také říká, že je to kámen radosti a štěstí.

                                                                              IMG_46583

HEMATIT

 

Hematit (česky též krevel) je důležitou železnou rudou (obsahuje až 70 % železa). Název řeckého původu je odvozen od slova krev (některé hematity mají červenou barvu a všechny červenohnědý vryp). Hematit vzniká za rozmanitých podmínek a v  různých horninách. Kvalitní celistvé kusy hematitu z brazilských nalezišť mají silný kovový lesk a využívají se jako ozdobné a drahé kameny.

Hematit je považován za nejsilnější léčivý kámen vůbec. Hematit příznivě působí zejména na nemoci krevního oběhu a krve a bývá označován výrazem kámen krve. Může údajně upravit krevní tlak na správnou hodnotu, a to tlak vysoký či nízký. Také prý hematit účinně působí proti tvorbě krevních sraženin. Říká se, že hematit zmírňuje křečové žíly, posiluje plíce, játra, slezinu a pomáhá při problémech s očima.

                                                                                      krovavik-300x225

 

 

 

 

 

Záznamy nebyly nalezeny...